Корупційне поєднання: олександрійське сміттєзвалище, мерія та фірма-«колобок»

В Олександрії продовжується олігархізація міста. Той, хто прихопив владу, тягне на себе і бізнес. Має бізнес, тягне й далі владу на себе. Керівні посади в комунальних підприємствах роздають друзям і знайомим мера, що пов’язані між собою спільними політичним поглядами, а іноді і приватною дружбою.

Тепер справа дійшла і до одного з останніх залишків приватної ініціативи, де немає руки мера чи його клану. Це – міське сміттєзвалище, де працює фірма «Еко’логія».

Сміттєзвалище біля міста Олександрії, яке обслуговує ТОВ “Еко’логія”

Мерія цього тижня, попри заборону судом, взяла і провела конкурс на обслуговування сміттєзвалища. Результати конкурсу здивують пересічного громадянина, але не того, хто вже звик до таких дій, що змістовно характеризуються терміном «беспрєдєл» і якому аналогів в українські мові немає.

Відбулись феєричні, фантастичні речі.

Стартап, якому з дня народження не більше двох десятків днів став переможцем конкурсу на мільйони. Але все стає зрозумілим тоді, коли з’ясовуються засновники фірми – люди, що мають зв’язок із представниками міської влади і великих тіньових грошей.

Ще один важливий акцент – місцевих чиновників не зупинило заборонне судове рішення і діючий договір з ТОВ «Еко’логія».

Чому так? Почнемо з самого початку – чому виник конфлікт і які матиме реальні наслідки для кожного жителя міста ця скандальна історія із сміттєзвалищем.

Що із звалищем?

Про конфлікт мерії та підприємством, що обслуговує сміттєзвалище, вже неодноразово розповідали. Тим, хто хоче дізнатись подробиці історії, можна ознайомитися тут. Перекажемо її у декількох реченнях.

Владі не подобається, як підприємство працює, і вона виганяє приватну фірму, з якою уклали договір ще у перших роках цього століття. Міський очільник і його підлеглі пишуть скарги, жаліються на те, що це підприємство не таке, як їм потрібно, і вказують йому, як кажуть, на вихід.

Позиція мерії цілком зрозуміла. Скріншот з сайту міськради

А підприємство, що приймає сміття зі всього міста, крім перепон і скарг нічого не має від влади. Є невелика, але потрібна допомога від обласної влади, наприклад, по отриманню замовлення на утилізацію відходів кропивницького теплогенеруючого підприємства, що дозволило припинити постійне загоряння звалища в місті.

Власники підприємства та інвестори говорять – навколо роботи фірми багато політики і корупційних наїздів. Від контролюючих же служб – претензій не має.

Є розроблений повний пакет документів на будівництво і експлуатацію сміттєзвалища, який реалізується. Є проекти з побудови сміттєспалювального заводу, які за маловідходною технологією могли б скоротити, а можливо і повністю вирішити проблему складування та захоронення твердих побутових відходів. Але міську владу не цікавлять інвестиції. Вона почала справжню війну із приватниками і зганяє їх всіма доступними адміністративними методами.

Конкурс… 219 року

«Виконавчий комітет затвердив результати конкурсу з визначення виконавця послуг із захоронення твердих побутових відходів на території сміттєзвалища м. Олександрії. Переможцем визнано приватне підприємство «ОЛЕКСАНДРІЯ-ЕКО 2019» з ціновою пропозицією на послуги: для населення – 21,60 грн./м3; для бюджетних підприємств – 22,57 грн./м3; для інших споживачів – 29,59 грн./м3».

Це цитата з офіційного сайту міськради.
У тексті офіційного повідомлення є оприлюднення результатів конкурсу. Скріншот з сайту міськради

Напередодні було опубліковано дуже дивакувате оголошення, а саме про проведення цього конкурсу. Там зазначена, імовірно, помилково дата кінцевого отримання конкурсних пропозицій – 11 вересня 219 року. Саме так – 219. Але, як кажуть, помилка була, вочевидь, по Фрейду.

Офіційне оголошення про конкурс містило дату початку тисячоліття. Скріншот з сайту міськради

Переможцем у цьому конкурсі стала фірма, що запропонувала дорожчу ціну, ніж є зараз, і власники якої – наближені до влади люди. Імовірно, що саме у цьому і була основна проблема – у розчищенні економічного простору всупереч закону і рішенню суду, для приватного інтересу.

Чому у цьому є впевненість? Висновки можна зробити буквально за декілька хвилин, якщо почитати, що це за фірма та хто має до неї безпосереднє відношення.

Диявол криється в деталях: телефони, прізвища, явки, паролі

Відома приказка говорить: «Диявол криється в деталях». На чому горять злочинці і корупціонери? Правильно – на дрібницях, які здаються їм мало значущими. У цьому випадку «згоріла» шапка на тих, хто влаштував псевдоконкурс саме таким чином. Дрібниці показують взаємозв’язок і пряму зацікавленість між конкретними особами.

Зараз спробуємо об’єктивно розібратись у тому, хто ж дуже хоче замінити комерсантів з ТОВ «Еко’логія»? Для початку за допомогою аналітичної системи Youcontrol дослідимо, хто це і що це за фірма «ОЛЕКСАНДРІЯ-ЕКО 2019».

Фірма, якій 17 днів, стає монополістом

Як виявляється, фірма, що «несподівано» виграла конкурс – не просто нова, а новісінька. Робимо запит – вік фірми – 17 днів, бо народилась вона 27 серпня 2019 року. Тобто якраз одразу після оголошення конкурсу.

Стартпап одразу створили і він став переможцем конкурсу.

Розмір статутного капіталу – 100 тисяч гривень. Власником і керівником компанії є Андрій Олегович Вдовіченков. І він не має жодного відношення до відомого актора, що зіграв роль одного із учасників «Бригади» у відомо бандитському серіалі початку 2000-х. Проте саме цей чоловік переймається спортом. У 2019 році ФК «Шляховик» з Олександрії, де граючим тренером є чоловік із ім’ям та прізвищем Андрій Вдовіченков, став переможцем Кубку Кіровоградської області. А керівництво команди в руках у його боса – Вадима Коюденка.

Один із спортивних сайтів деталізує зв’язок пана Коюденка та власника і директора нової фірми-монополітса. Скріншот

Причетність до особистого знайомства Коюденка та Вдовіченкова, підтверджує і фото. Запам’ятаємо прізвища Коюденка та Вдовіченкова.

Для розуміння ситуації зазначимо – пан Вдовіченков, що є граючим тренером і професійним футболістом, навряд чи розуміє що таке утилізація твердого побутового сміття. Тому імовірно, він просто людина, на яку оформили фірму. Чому?

Вадим Коюденко є керівником обласної Служби автомобільних доріг.

Керівники служби автомобільних доріг. Скріншот з аналітичної системи Youcontrol

Андрій Вдовіченков є, за нашою інформацією, водієм Вадима Коюденка. Служба автомобільних доріг – державна організація і приватного інтересу у керівника бажано б, щоб не було. Але людина, що управляє будівництвом та ремонтом доріг – це якраз той керівник, що може взятися за сміттєзвалище. І це підтверджується інсайдерською інформацією, що ми маємо від анонімних джерел з Олександрійської міської ради.

Одразу два співробітники міської виконавчої влади повідомили – напередодні конкурсу та для реєстрації фірми, яка «несподівано» виграла конкурс, посадовці мерії представляли двох людей, які дуже схожі на громадянина Вадима Коюденка і Олександра Долгіх. Саме їх, мовляв, презентували, як потенційних власників та розпорядників підприємства, що монополізує ринок сміттєпереробки, захоронення сміття в Олександрії.

До чого тут громадянин Долгіх, запитаєте? Варто прочитати другу частину нашого розслідування.

Чий, чий колобок?

Спочатку дослідимо, що пов’язує новоспеченого колобка «ОЛЕКСАНДРІЯ-ЕКО 2019» з керівником найпотужнішого по грошам комунального підприємства «Житлогосп» і депутатом Олександрійської міської ради з провладної фракції мера.

Керівник комунального Житлогоспу має зв’язки із приватним монополістом. Скріншот з офіційного сайту міськради

Отже – новісінька, як копієчка, фірма зареєстрована на той самий стаціонарний телефон, що і приватне підприємство «Долгіх», де директором і власником є той самий директор, що і на комунальному «Житлогоспі» – Олександр Леонідович Долгіх. Зазвичай, реєстрація компанії на той самий телефон говорить – це фактична одна і та сама структура, хіба що під різними назвами, але в одному і тому самому офісі. Фізично один номер телефону розірвати навпіл неможливо.

Схема зв’язків. Скріншот з аналітичної системи Youcontrol

Олександр Долгіх відомий тим, що є керівником не тільки підприємства, що використовує тарифи з обслуговування будинків і прибудинкових територій, що визнані судом незаконними. Але його ім’я відоме ще і як керівника одного з найбільших боржників до бюджету.

Свіже рішення суду на кінець серпня говорить про те, що цим підприємством вже переймається Олександрійська місцева прокуратура через мільйонну заборгованість з податків.

«У провадженні суду перебувала адміністративна справа №340/441/19 за позовом керівника Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Головне управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, до комунального підприємства «Житлогосп» про стягнення податкової заборгованості.

Вступна частина ухвали суду

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у цій справі позов задоволено, стягнуто з комунального підприємства «Житлогосп» кошти з рахунків у банках, що обслуговують платника, на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 2 314 651,74 грн. (два мільйони триста чотирнадцять тисяч шістсот п`ятдесят одна грн. 74 коп.)», – говориться в ухвалі суду.

Ухвала суду говорить про те, що підприємство, керівник якого має зв’язок із новою фірмою з утилізації сміття, просив розстрочити податкові борги на три роки: «До суду 20.08.2019 надійшла заява комунального підприємства «Житлогосп», в якій він просить суд розстрочити виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 року про стягнення податкового боргу у сумі 2314651,74 грн. строком на 36 місяців.

Заява мотивована тим, що «…обставини призвели до того, що заявник має тяжкий фінансово-економічний стан». І при цьому комунальники уточнюють: «погашення водночас всієї суми заборгованості може привести до зупинення підприємством надання даної послуги, що в свою чергу може призвести до екологічної катастрофи в м. Олександрії».

Вас нічого не дивує?

Олександрійська міська рада, як засновник і 100% власник комунального підприємства спочатку так опікується підприємством, що заганяє його у багатомільйонні борги, а потім просить суд розстрочити платіж на три роки, бо буде «екологічна катастрофа»?

Судова заборона? Кого це хвилює!

Але і це ще не вся історія.

Як виявилось, напередодні того самого конкурсу, з’явилась ухвала про забезпечення позову Кіровоградського окружного адміністративного суду. З’явилась ця ухвала за день до проведення конкурсу, 10 вересня, і говориться в ній, що позивач, тобто приватне підприємство «Еко’логія» має «законне право на обслуговування сміттєзвалища на підставі договору».

Договір між приватниками та міською радою ніхто не розривав. Договір складено між управлінням житлово-комунального господарства та «Еко’логія». Спір за скасування рішення виконкому про проведення конкурсу триває. Саме для того, щоб забезпечити права позивача, суд дійшов висновку, що необхідно зупинити дії міської влади у питанні проведення конкурсу. В ухвалі зазначено, що дія цього судового вердикту буде чинна з моменту проголошення і до набрання законної сили судовим рішенням по оскарженню рішення виконкому по сміттєзвалищу. Тобто з 10 вересня, як і зазначено у тексті ухвали, вона набула законної сили.

Якщо коротко викласти те, що сказав суд: до того часу, як буде встановлена судом законність проведення конкурсу, точніше законність рішення виконкому про його проведення, будь-які конкурси щодо сміттєзвалища проводити заборонено. Бо якщо дозволити проводити конкурс – відновити права буде важко, а й вірогідно і неможливо.

Навіщо так «старатися»?

Чому так зухвало діє влада? Чому всупереч рішенню суду провели таки псевдоконкурс? Чому перемогла фірма, що оформлена на близького знайомого керівника Служби автомобільних доріг Кіровоградщини та найбільшого комунального підприємства Олександрії, де керує депутат Олександрійської міської ради?

Версій може бути чимало. Проте всі вони ведуть до однієї відповіді – це черговий поділ ресурсів для отримання надприбутків у «сім’ю» мера та мерського оточення. І знову ми бачимо ті самі обличчя, ті самі недвозначні зацікавленості.

Важливо і ще одне. Нині сміття приймається та утилізується за ціною, яка менша, ніж та, яку нині прийняв виконавчий комітет міськради від нового монополіста, народженого тією ж мерією та за її протегування.

Якщо зараз платиться за 1 кубічний метр вивезеного сміття 19,33 гривні, то нове підприємство за версією виконкому має брати 21,60 гривень за кубічний метр. Тобто виконком захотів – і от просто так збільшив тариф для жителів міста більше, ніж на 11,17%. Це, до речі, ми порівняли тарифікацію яка мала б використовуватись для приватних осіб – громадян. Якщо ж прийом сміття буде відбуватись за тарифами бюджетних підприємств, а саме так діє сьогодні «Житлогосп», тоді подорожчання вартості послуг буде ще більше – до 16%!

Але просто так брати і зі стелі призначати вартість послуг не можна. Це – заборонено законом. Для цього є процедура регуляторного акту. Економісти та експерти мають перевірити розрахунки і встановити той тариф, який буде оптимальним для підтримки економічної спроможності підприємства і одночасно не обтяжливим для громади.

Недотримання регуляторної процедури є грубим нехтуванням закону, яке може містити ознаки кримінального правопорушення.

Але міській владі однаково, який там регуляторний акт чи ні, який там тариф. Головне – потрібна цифра і той, що треба виконавець послуг. Та не однаково буде простим жителям міста. Хоча за вивезення сміття новому підприємству так і буде платити «Житлогосп», проте він буде брати за це гроші з жителів будинків. А таким чином зростання тарифів буде прямо перекладено на сімейні бюджети жителів міста.

Що взагалі робить влада?

Змішуючи в купу конкурс (заборонений судом), порушуючи процедуру регуляторного акту (а кому це важливо), стягуючи більші гроші з жителів міста (нехай платять), мерія демонструє не вирішення проблеми, а типове бажання набити кишені у будь-який спосіб.

Це означає, що з жителів міста знову будуть брати більше грошей, не даючи на заміну нічого нового – ні сервісу, ні системного вирішення проблеми утилізації сміття в Олександрії.

Залишити коментар