Олександрійське сміттєзвалище: як рятувальники із дозиметрами та майор із повноваженнями сміттєвого експерта, шукали щастя на міському звалищі

Правоохоронці на сміттєзвалищі. Фото з фейсбук-сторінки Сучасна Олександрія.

Олександрійське сміттєзвалище, яке точніше буде називати полігоном твердих побутових відходів, сьогодні перетворилось на типовий зразок рейдерства. За підприємство, на яке раніше комунальників і смаколиками не можна було заманити, зараз йде справжня війна.

Ми вже писали про тему сміттєзвалища і розповідали чому було проведено конкурс, який збільшив тариф на вивезення сміття для олександрійців та встановив на папері монополію нового приватного підприємства де засновниками є футболісти, а телефон фірми зареєстровано той самий, що у приватної компанії директора-депутата «Житлогоспу». Але ситуація стрімко розвивається і у п’ятницю, 5 жовтня, була спроба припинити вивезення сміття в місті та заблокувати прибуття сміттєвозів. І саме тоді всі як кажуть «вуха» мерії вигулькнули, а арсенал силових засобів – застосовано.

Треба нагадати, що класична схема тиску на бізнесу вигляді рейдерства, включає не тільки зацікавлений силовий блок, але й зацікавлену владу та комерційний інтерес. У боротьбу за вплив над підприємством, що обслуговує та будує полігон, включено всі потужності, які тільки мають громадяни із посадами та грошима.

На полігоні за останній час вже шукали:

  • радіоактивні відходи – не знайшли;
  • приїздили із приладами геодезисти – дізнались, що точні межі земельної ділянки влада не встановила і написали дуже багато слів дрібним шрифтом;
  • «керував» ситуацією і людьми в поліцейських погонах аж майор Служби Безпеки України – потім говорив, що звалище на його думку (бо працівник СБУ – експерт у смітті і екології) переповнене і тут треба закруглятись;
  • особисто прибував заступник мера з комунального господарства – і теж поїхав після того, як добряче намок від дощу і поїхав як мокра курка, коли пороздавав вказівки;
  • привезли авто та будиночок для охорони приватна фірма, що має зв’язки із бюджетним фінансуванням та прокурорською «рукою».

Мабуть тільки мера Олександрії ще не було або якогось зіркового співака. Для компанії.

Якщо ж без жартів, то звалище, куди виганяли як на виселки когось із керівників міського виконкому, щоб він повирішував хоч якісь поточні проблеми, перетворилось за останній час заледве не на тимчасове місце проживання купи людей із великими зарплатами, повноваженнями та ресурсами. Варто вже було їм місце реєстрації міняти.

І саме у цьому і цікавість теми. Що, окрім зрозумілого бажання «викурити» одного підприємця і встановити контроль за допомогою іншого, так привертає увагу до міського сміттєзвалища?

Відповідь на питання ми дамо наприкінці публікації. І на нашу думку, рейдерство, яке за всіма ознаками проросло глибоким корінням у Олександрії і просувається владною вертикаллю із місцевого «білого дому», має не тільки комерційні інтереси. Але про це – трохи далі. А зараз про те як рятувальники із дозиметрами та майор із повноваженнями сміттєвого експерта, шукали щастя на міському звалищі.

Смішна комісія і втручання силовиків

Зацікавленість роботою сміттєзвалища почалась навесні цього року. Зауважимо період сплеску активності. Ми потім повернемось і нагадаємо чому саме тоді. Так от, мовляв з’явилась скарга і тому терміново міська влада зібрала комісію із підручних людей. Комісія приїхала і написала документ на зразок – пофарбуйте цвях, на якому висить лопата. Зрештою, цвяхи пофарбували і почали листування щодо дороги. Бо і до неї були претензії. Навіть не дивлячись на те, що дорога до сміттєзвалища не є власністю підприємства та ним не обслуговується. Але все ж намагались з’ясувати чим, крім звичайного грейдерування можна було б допомогти.

Але схоже когось з місцевих можновладців ота смішна комісія із її совдепівськими приписами не влаштувала. Треба було щось яскравіше.

І з’являється лист від Служби Безпеки України, точніше обласного підрозділу, в якому на підставі якихось ідей, а може власних спостережень ,пропонується подумати про наповнюваність сміттєзвалища. Звідки взялась інформація про те що звалище заповнене, навіть якщо автори листа в очі його не бачили – невідомо. Проте лист, був.

А далі почався серіал, в якому дійсно, хіба що Вінника чи Шварцнеггера не вистачало.

Майор Зайцев, як експерт у смітті

Фірма «Еко’логія», яка зараз і опікується сміттєзвалищем, виграє тендер на утилізацію шламу (про це теж детальніше у першій публікації за посиланням), який дає змогу не тільки заробити гроші, але й створити пожежобезпечні умови для сміттєзвалища, виконкому ухвалює рішення для удару у піддих підприємства.

Виконком чомусь вирішує, що треба заборонити прийняття відходів на звалище, які можуть бути привезені з іншої території. У цьому випадку – це комунальна теплоелектроцентраль міста Кропивницький.

Потім приймає рішення про проведення конкурсу і у конкурсі виграє фірма, у якої водій-футболіст є керівником та телефон житлогоспівського директора-депутата зазначено як один для двох підпорядкованих йому фірм.

10 вересня суд приймає ухвалу про забезпечення позову і заборону протиправних дій щодо підприємства. Про це теж ми повідомляли.

Тариф взагалі затверджено в обхід регуляторної процедури самим виконкомом.

Але до владної вертикалі місцевого рівня, долучається тепер і Служба Безпеки. Коли все ж за договорами привозяться ґрунти для пересипання сміття з Кропивницького, з’являється майор СБУ пан Зайцев. І події за всіма ознаками рейдерського-серіального жанру отримують загострення.

Пан Зайцев є співробітником обласного підрозділу СБУ і його участь у цій сміттєзвалищній темі взагалі виглядає дивною.

Блокувати роботу приватників приїхали співробітник екс-муніципальної поліції, тепер «варти». Викликана поліція вивчила документи і поліцейські вказали, що порушень не знайшли і поїхали.

Керівник підприємства говорить, що потім, через дві години, ситуація змінилась.

«Приїхали поліцейські, але у іншому складі, із слідчим. І майор Зайцев був, який керував ними, заборонив завозити ґрунт для пересипки, який привезли з Кропивницького. Авто знаходилось всю ніч там, на в’їзді, а потім поїхав водій. Щодо нанесених збитків складено протокол, де вказано що і як відбувалось. Ми розповіли як діяв цей майор Зайцев. І що коли він зрозумів, що порушень закону немає почав погрожувати мені, як директору. Погрози були такі, що ви задумайтесь взагалі. Що краще ви б сказали, що нас тут не було і ми вам нічим не заважали. Задумайтесь, що є діти і що пожежу ще ніхто не відміняв».

Перевірка триває, з’явились геодезисти та екологи

Після таких погроз, керівник підприємства звернувся на гарячу лінію Служби Безпеки України та до прокуратури, щодо дій правоохоронця.

«Опитали тільки мене. А було 9 свідків дій цього майора Зайцева. Що буде у результаті – я не знаю. Цей майор казав, що він і при старій владі працював і при іншій, і при цій буде. Може і варто звернути увагу керівникам обласного СБУ на те, що це не робота служби безпеки вишукувати порушення там, де їх немає і спілкуватись із людьми, погрожуючи життям дітей, підпалами», -зазначив у коментарі очільник «Еко’логії».

Після звернень на гарячу лінію та протидії підприємця. З’являється нова лінія серіалу – приїздлять геодезисти, які за дорученням СБУ вимірюють. Щось перевіряють. Зрештою всі ці перевірки завершились багатосторінковим текстом, де довелось визнати, що власник території, яку обслуговує «Еко’логія» – міська рада – не розробила детальної земельної документації.

Зрозуміло, що власник – міська влада – знала про це і тепер хапаючись за соломинку, тягнуть цю історію нагору, щоб якось виправдатись і не потягнути на дно людей у погонах, яким тепер можуть задавати обґрунтовані і неприємні питання. Зокрема звідки така зацікавленість, коли безпеку держави на Лікарівському сміттєзвалищі якраз захищати і не було чого.

Та і це не вся історія. Екологічні служби теж стали дуже активно спілкуватись із правоохоронцями на тему сміттєзвалища. Кажуть тепер місце прописки варто змінити із сміттєзвалища на екоінспекційний підрозділ. Спробуємо отримати від цих служб незабаром теж коментарі.

Шукали радіацію – знайшли політичну мотивацію

У п’ятницю ж, на в’їзді до підприємства з’явилась червона «дев’ятка» із київськими номерами, яка блокувала доступ транспорту у сміттєзвалище. Як зазначає аналітична система youcontrol.com.ua, це були представники приватної фірми «Панкратіон», яка за дивним збігом обставин взагалі має новоукраїнську прописку, але її очільник – житель міста Кропивницький. Ще цікавіше, що єдиним джерелом діяльності цієї приватної охоронної фірми є охорона дитячого садочку за 120 тисяч у рік.

Фірма новоукраїнська, а господар у Кропивницькому? Скріншот з аналітичної системи youcontrol
Аналітична система youcontrol.com.ua вказує на цікаву економіку цього охоронного підприємства. Скріншот з системи.

Біля шлагбауму на в’їзді з невідомих причин з’явились заступник Олександрійського міського голови Андрій Некрасов та начальник управління начальник управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради Геннадій Лоцман. Потім авто все ж пропустили і обмеження зняли, але тільки після втручання всіх правоохоронних структур області, вже навіть не міста.

Але цікавим є інший факт. Напередодні цього «візиту» всіх чиновників та приватних охоронників, пряма підлегла пана Лоцмана, заступник начальника управління ЖКГ А.Очковська телефонувала до служби 101 і повідомила про те, що на сміттєзвалищі виявлено «підозрілі відходи», які можуть випромінювати радіацію. Служба порятунку звісно на місце приїздила і за допомогою дозиметра місцевість вивчила. Але радіаційний фон виявився у нормі. Тож чому всі ці телефонні дзвінки є? Чому всі ці начальники із міської ради, Служби Безпеки, муніципальної чи то варти чи то чогось іншого так турбуються?

Повернемось до теми, про яку ми говорили на самому у початку – про мотиви. Дійсно, навіщо оця вся історія почалась, якщо у неї слабкі, а може і взагалі примарні перспективи? Як бачимо – її початок – це весна 2019 року. А це – вибори до парламенту. Дуже схоже, що мерія яка нині відверто не симпатизує змінам у державі, навіть тим, які дійсно є позитивними і які варто запроваджувати, намагається прибрати потенційного конкурента на місцевих виборах. Чому так складно і завчасно? Бо треба відібрати ресурси у підприємства, монополізувати ринок і переділити його між слухняними комерсантами.

Висновок невтішний – влада в країні змінилась. Керівники силових структур – теж. Очільники та парламент – інший склад. Просуваються реформи. Пропонуються нові підходи у роботі Кабінету Міністрів, парламенту. Ухвалено закони, які мала ухвалити Верховна Рада ще декількох скликань тому. Але на місцях діють ті самі чиновники та люди із повноваженнями, які продовжують жити і працювати за старими принципами, народженими ще за часів Януковича-Азарова із продовженням до сьогодні. Суть влади на місцях не змінилась. Зв’язок між мером міста Степаном Цапюком – співробітником Служби Безпеки та іншими чиновниками меншого і більшого калібру не зник.

Коли пан Зайцев (це той самий майор СБУ-експерт у сміттєзвалищі) приїздив і керував діями правоохоронців, він постійно консультувався телефоном із людиною, яку називав «Николай Николаевич». І саме це і говорить про імовірний зв’язок з ще одним сумнозвісним керівником, на щастя вже з приставкою “екс”, в СБУ Кіровоградщини – паном Сумаком. Цього пана Сумака, новий очільник обласного управління СБУ, спочатку обмежив у діях, а нещодавно і взагалі відсторонив від виконання обов’язків. А все через численні звернення підприємців, щодо тиску на бізнес. Прізвище Сумак та ініціали «Николай Николаевич» дивним чином збігаються. Імовірно, відсторонений від «справ» екс-заступник начальника, намагався «рулити» конфліктом в Олександрії.

До речі, підприємство, яке не змогло частково виконати свої договірні зобов’язання втратило чималі кошти. А комунальники вже штампують талони на вивіз сміття іншому підприємству, тому самому де є відвертий зв’язок із владою. І це за обставин, що суд ще не ухвалив ні позитивного, ні негативного рішення по договірним відносинам і є ухвала суду, що зобов’язує владу утриматись від будь-яких дій, що порушують права підприємців.

Тобто в Олександрії, чиновники вкупі із приватним підприємством, імовірно не тільки порушують закон, але й ігнорують рішення суду. От просто плюють на рішення і все.

Нещодавно, Верховна Рада ухвалила закон, який пройшов непоміченим у новинних стрічках: «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, заподіяну державі». Так от, це закон не тільки про військових. Там передбачена матеріальна відповідальність за шкоду, заподіяну співробітниками практично всіх силових структур країни, включно із СБУ. Матеріальна відповідальність, говорить закон, це обов’язок покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було заподіяно шляхом «знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання майна під час виконання службових обов’язків, а також додаткове стягнення в дохід держави, як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності». Може саме тому дехто із зірками на погонах так поспішали влаштовувати ці сумнівні із точки зору закону, дії? Бо наступним кроком може бути і легалізація прямої відповідальності не тільки за шкоду державному майну, але й майну приватному? До речі, земля, де є полігон – комунальна власність, не приватний куточок із сміттям. Тож кому заподіяли шкоду ті, хто перешкоджав діям підприємців. Які захищені законом і судовим рішенням? СБУ? Мерія? Варта чи як там називають цю структуру із псевдо-поліцейськими повноваженнями? Можливо новий очільник обласної Служби Безпеки України вивчить це питання і внутрішня перевірка зі звернення не буде формальністю, а тиск на бізнес буде остаточно ліквідовано, можливо вперше за історію існування силових структур на Кіровоградщині?

Але найбільша загроза є для простих городян, яким більше доведеться платити за вивіз сміття. А також виглядати сміттєвози із тривогою – вивезуть чи ні? Блокування вчасного вивезення сміття з міста і захаращення Олександрії небезпечними відходами цілком реальна перспектива, якщо мерія починає таке протистояння. Львів-2? Пам’ятаєте, як одне з найкрасивіших міст України потерпало від сміттєвої кризи? Саме це незадоволення владою, і може бути метою. Яка різниця з якої причини і хто у цьому винен насправді.

Хоча, тут може бути ще один мотив. Оце гібридне підприємство із високим тарифом та владними зв’язками, декому із можновладців (не директору-футболісту), ще й зайвих грошей підзаробити зможе. Якраз перед місцевими виборами.

Інтереси ж простих олександрійців тут мерії взагалі ні до чого. Власне мер побудував свій будинок далеко від інших осель. І він зачекає, поки місто буде потерпати від сміттєвого колапсу.

Залишити коментар